Rumsbeskrivning
Entrévåning:
Hall med klinkergolv som sedan övergår till ett stilfullt golv från Rappgo som återfinns vidare i huset. God förvaring ges via garderob. I hallen finner vi gästwc´t med mosaik och välvda väggar. Vidare in nås det öppna allrummet som består av ett läckert kök från Ballingslöv med klinkergolv och altandörr rakt ut till trädäcket. Perfekt för att ta brickan med ut. Köksutrustning från Husqvarna / Electrolux samt Fjäråskupan diabol. Köksbänk av granit. Rymligt allrum med naturlig avdelning för matsal resp soffhörna som avdelas via kamin från Puro där man ser elden från tre håll. Från allrummet har man fin kontakt med trädgården samt poolområdet via det skjutbara glaspartiet från Schocco. En fröjd att sommartid ha partiet öppet så kontakten mellan ute och inne blir sömlös. Vidare finns en välutrustad tvättstuga med grovingång invid som är perfekt för leriga barn och husdjur då det är klinkergolv. God förvaring med bänkskiva av granit samt tvätt-24/tumlare/torkskåp. Via innerhallen nås ett stort helkalat badrum med dubbla handfat, vägghängd wc, handdukstork samt duschutrymme. Från duschrummet har man utgång till trädgården vilket är perfekt så att poolbadande personer kan gå rakt in och duscha av sig. Master bedroom med walk-in-closet som nås via speglada och skjutbara pardörrar. Även från sovrummet finns altandörr till trädgården. Ett mindre hemkontor/lekrum sätter pricken över i:et på entréplanet som dessutom har komfortabel golvvärme via fjärrvärme samt även el i duschrum. Centraldammsugare finns installerad. Granit i fönsterbänkarna.
Ovanvåning:
Via den murade innertrappan, som i sig är ett konstverk, når vi den privata ovanvåningen där vi möts av ett majestätiskt allrum. Ryggåstak samt både takfönster och franska dörrar gör rummet väldigt ljust. Från rummet grenar övriga rum ut sig i form av hela tre sovrum samt ett hemkontor/gästrum. Två av sovrummen har egna klädkammare medans det tredje är ett konverterat förråd som ger rummet mycket karaktär. På detta plan finns ett lyxigt helkaklat badrum som har både ett stort hörnbadkar och separat dusch. Fönster ger möjlighet till vädring samt naturligt ljusinsläpp. Dublba handfat, wc och handdukstork. På detta våningsplan är det också golvvärme via fjärrvärme samt även el i badrummet.
Trädgård:
Arkitektritad trädgård med genomtänkta placering av både grönka samt staket för att skapa en privat och inbjudande miljö. Poolen som är ca 8x4x1,5m är av glasfiber och har skjutbart pooltak. Stort trädäck närmst huset med rejäl markis om ca 7m med 3 armar. Gräsmatta på tomtens sydöstra del.
Bra att veta
Förbered dig så mycket du kan för att få bästa förutsättningar när eventuell budgivning kommer igång genom att kontakta din bank angående lånelöfte eller så ber jag vår samarbetspartner kontakta dig för ett erbjudande. Äger du ditt boende idag? Behöver du sälja för att kunna köpa nytt? Jag hjälper dig gärna med en värdering och planerar din försäljning på bästa sätt.
För att ta del av de skyldigheter som ligger på dig som köpare så läs igenom pdf´n "Juridisk köparinformation" som finns att klicka ner under fliken "Dokument" och som delges i prospektet du erhåller på visning.
Uppgifterna i objektsbeskrivningen härrör huvudsakligen från säljaren och kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till detta.